WOLMED ŁÓDZKIE

Nastolatek jest coraz częstszym bywalcem w minisalonach gry. Nie przegrywa dużych kwot, póki co gra odbywa się z zachowaniem rozsądku, ale rodzice boją się, że ich dziecko może przekroczyć cienką granicę, między „graniem dla przyjemności”, a „graniem pod przymusem”. Czy słusznie? Zapewne tak, bo pojawia się coraz więcej publikacji o uzależnieniu od grania, które jest bardzo łatwo dostępne, natomiast wspomniana granica staje się coraz cieńsza… Jak ją rozpoznać? Kiedy rodzice powinni podjąć interwencję i zabronić nastolatkowi wizyt w salonach gry? I wreszcie – co zrobić – gdy zostanie ona przekroczona?

NIE KAŻDY MUSI SIĘ UZALEŻNIĆ

Najważniejsze, to nie zakładać z góry, że każda osoba, która zacznie grać na automatach, uzależni się od gry. Są oczywiście różne czynniki, które predestynują do nałogu. Młody wiek graczy, nieświadomość z zagrożeń, jakie niesie ze sobą groźba hazardu, mogą prowadzić do uzależnienia. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z tego, że łatwo uzależnić się od ładunku emocjonalnego, jaki wiąże się z wygrywaniem pewnych sum pieniędzy. A dlaczego młodzi ludzie grają? Zazwyczaj dla zabawy, z nudów, dlatego, że grają ich znajomi i wreszcie – z powodu możliwości wygrania pieniędzy. A że np. automaty są powszechnie dostępne, nie trzeba się specjalnie starać, by spróbować swoich sił w grze.

Są różne czynniki, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie od grania – należą do nich predyspozycje genetyczne, wychowanie społeczne, a także konstrukcja psychiczna.  Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, jak na przykład fakt, czy punkty z grami znajdują się w drodze ze szkoły, czy dziecko ma często do czynienia z reklamami gier hazardowych, czy gra jest prosta czy skomplikowana, wysokość stawki gry, a także  możliwa wysokość wygranej. 

NAWET PONAD MILIOM RODAKÓW UZALEŻNIONYCH OD HAZARDU

Według szacunków, od gier hazardowych uzależnionych jest ponad milion Polaków. O uzależnieniu mówimy wtedy, gdy w organizmie człowieka dochodzi do ogromnego napięcia psychicznego, które może zostać rozładowane wyłącznie poprzez zaspokojenie wewnętrznych potrzeb, w tym przypadku grania. Gracz odczuwa przyjemność, a dzieje się tak na skutek gwałtownych zmian hormonalnych, podczas których wydzielają się substancje odpowiedzialne za poczucie zadowolenia, dodatkowo rejestrujące w pamięci człowieka sposoby osiągania euforii. Dochodzi do uzależnienia się od stanu emocjonalnego, wyrzutu endorfin i adrenaliny. Inaczej jest w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych (takich jak alkohol, nikotyna, leki i narkotyki), które polega na stymulowaniu umiejscowionych w mózgu receptorów.

Jeśli chodzi o objawy odstawienne, to w przypadku uzależnień behawioralnych ograniczają się one do sfery psychicznej, mają postać lęku, niepokoju i depresji. Pomocna jest terapia w nurcie behawioralno-poznawczym. W jej skład wchodzą grupowe warsztaty umiejętności, grupa rozwoju osobistego, indywidualne sesje terapeutyczne. Pracujący z terapeutą pacjent ma za zadanie wypracować nowe zachowania, mechanizmy obronne i wytworzyć nowe wzorce. To jest jego czas na skoncentrowanie się na sobie, poznanie siebie i zmianę zachowania.

BEZPŁATNA TERAPIA DLA HAZARDZISTÓW W KLINICE WOLMED

Klinika Wolmed kolejny rok z rzędu realizuje program bezpłatnej 6-tygodniowej terapii dla osób uzależnionych od hazardu. W tym czasie uczestnicy biorą udział w indywidualnych sesjach terapeutycznych, grupowych warsztatach umiejętności, zajęciach edukacyjno-informacyjnych. Mogą też liczyć na  konsultacje prawne i doradztwo finansowe. Pacjenci mają zapewnione zakwaterowanie w siedzibie Kliniki Wolmed w Dubiu (woj. łódzkie), wyżywienie, udział w zajęciach sportowych. Istnieje możliwość korzystania z siłowni, a za odpłatnością także z masażu, sauny oraz jacuzzi. Zapisy oraz szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 691 92 92 92. Liczba miejsc dla uczestników terapii jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.  Kierownikiem projektu jest mgr Liliana Mikła. Projekt jest współfinansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.