WOLMED ŁÓDZKIE

Uzależnienie od alkoholu wymaga leczenia. By przerwać ciąg alkoholowy należy zastosować kilkudniowy detoks poalkoholowy, a później przejść terapię, najlepiej w ośrodku leczenia uzależnień. Bywają osoby, co do których lekarz psychiatra może podjąć decyzję o wsparciu abstynencji lekami hamującymi głód alkoholowy. Jak one działają? Czy są bezpieczne dla zdrowia? O tym na naszym Blogu.

Leki hamujące głód alkoholowy, zwane również lekami przeciwdziałającymi uzależnieniu od alkoholu, są często stosowane w leczeniu alkoholizmu. Jednym z ich głównych składników jest disulfiram, który hamuje enzym rozkładający alkohol w organizmie. Innym składnikiem może być naltrekson blokujący receptory mózgowe, odpowiedzialne za uczucie nagrody, które jest związane z piciem alkoholu.

Pacjent, podczas ich przyjmowania, podlega stałej kontroli medycznej, a farmakoterapia dopasowywana jest do jego potrzeb. Okres przyjmowania odpowiednich leków zależy od stopnia uzależnienia i postępu w leczeniu. Lekarz prowadzący może w trakcie leczenia dostosowywać dawkowanie leku oraz modyfikować jego rodzaj, w zależności od potrzeb pacjenta. Leki działają na różne sposoby, ale ich celem jest zmniejszenie pragnienia wypicia alkoholu i pomaganie osobom uzależnionym w utrzymywaniu trzeźwości.

Leki, które stosowane są przez lekarza, to m.in.:

  • Disulfiram – hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm alkoholu w organizmie. W efekcie po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak mdłości, wymioty, bóle głowy, duszność czy zwiększone bicie serca. (Związek ten zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działania dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia, tzw. reakcja disulfiramowa. Lek wydawany jest z przepisu lekarza)
  • Naltrekson – blokuje receptory opioidowe w mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności po spożyciu alkoholu. Dzięki temu zmniejsza ochotę na alkohol oraz zmniejsza ryzyko nawrotu uzależnienia. (Naltrekson jest pochodną noroksymorfanu. Substancja czynna wykazuje aktywność antagonistyczną wobec receptorów opioidowych. Lek znalazł zastosowanie w terapii uzależnień od opioidów oraz leczeniu uzależnienia od alkoholu. Naltrekson zmniejsza potrzebę zażycia środka stanowiącego źródło uzależnienia, wydłuża czas trwania abstynencji i zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów. Lek wydawany jest z przepisu lekarza)
  • Acamprosat – wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, zmniejszając objawy abstynencji i łagodząc skutki uzależnienia. (Akamprozat zwiększa stężenie serotoniny w mózgu i krwi, nasila neuronalny wychwyt GABA w hipokampie i wzgórzu. Wpływa na uzależnienie od alkoholu, zmniejszając odczucie głodu i nawroty, pomagając w utrzymaniu abstynencji. Nie wpływa na spożycie pokarmu ani płynów. Lek wydawany jest z przepisu lekarza)

Warto podkreślić, że skuteczność leków hamujących głód alkoholowy jest uzależniona także od innych czynników, takich jak wsparcie społeczne, styl życia i postępowanie terapeutyczne. Z tego powodu decyzję o ich przepisaniu powinien podjąć lekarz, po dokładnej ocenie indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego zdrowia. Farmakoterapia nie powinna być stosowana „zamiast”, ale jako wparcie procesu terapeutycznego. Terapia jest bardzo ważnym elementem leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pozwala na identyfikację i zrozumienie przyczyn uzależnienia, nauczenie się nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, jak również skutecznych strategii zapobiegania nawrotom uzależnienia. W Klinice Wolmed podstawowy turnus terapeutyczny trwa 4 tygodnie i pacjent może rozpocząć pobyt w przypadku co najmniej 7-dniowej abstynencji (w sytuacji, gdy nie uda się jej utrzymać, konieczny jest detoks). Terapia jest prowadzona indywidualnie oraz grupowo, dodatkowo pacjenci korzystają z warsztatów terapeutycznych oraz psychoedukacji w postaci wykładów, jest też medytacja, muzykoterapia oraz zajęcia ruchowe.

Co istotne, terapia może również pomóc w leczeniu współistniejących chorób psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, które często towarzyszą uzależnieniu od alkoholu. Jest to ważny element leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pomaga pacjentom uzyskać wgląd w przyczyny swojego uzależnienia, nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi oraz zapobiegać nawrotom uzależnienia.

Zdj. www.pixabay.com/tumisu

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.