WOLMED ŁÓDZKIE

Czy niedoczynność tarczycy może być pomylona z depresją? Okazuje się, że tak, ponieważ daje kilka podobnych objawów, które mogą wpływać na nastrój, energię oraz ogólne funkcjonowanie. Pomyłka diagnostyczna może prowadzić do nieadekwatnego leczenia, pozostawiając osobę chorą bez odpowiedniej pomocy.

Niedoczynność tarczycy często mylona jest z depresją z powodu podobieństwa symptomów, które mogą wpływać na nastrój, energię i ogólne funkcjonowanie. Ta pomyłka diagnostyczna może prowadzić do nieadekwatnego leczenia, pozostawiając osobę chorą bez właściwej pomocy. Niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, może powodować zmiany w nastroju, zmęczenie i obniżenie energii, czyli objawy, które są również charakterystyczne dla depresji. Osoby cierpiące na oba stany mogą mieć problemy ze snem, zarówno trudności z zasypianiem, przerywany sen lub nadmierną senność w ciągu dnia. Depresja charakteryzuje się obniżonym nastrojem, natomiast osoby z niedoczynnością tarczycy również mogą doświadczać smutku, apatii i ogólnego spadku zainteresowań. Do kolejnych podobieństw objawów należą problemy z koncentracją, zmiany w apetycie i wadze, zarówno w postaci jej utraty, jak i przyrostu, a także spadek libido.

Niedoczynność tarczycy może dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć statystycznie rzadziej diagnozuje się ją u mężczyzn. Jest znacznie częstsza u kobiet, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem. Mogą na nią cierpieć również nastolatki, u których niedoczynność tarczycy jest czasem mylona z typowymi zmianami nastroju związanymi z dojrzewaniem lub innymi dolegliwościami charakterystycznymi dla wieku, co czasem komplikuje diagnozę.

Niezmiernie istotne jest zadbanie o prawidłową diagnozę. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego lekarzowi ułatwi szczerość i dokładność pacjenta opisującego swoje obawy. Istotne jest, aby nie pomijać żadnych informacji, które mogą być ważne, nawet, jeśli wydają się niezwiązane z aktualnymi dolegliwościami. Aby dokładnie zdiagnozować niedoczynność tarczycy, lekarze zlecają wykonanie testów krwi mierzących poziom hormonów tarczycy (TSH, T4, T3).

Leczenie niedoczynności tarczycy zwykle polega na suplementacji hormonów tarczycy, co często przynosi poprawę objawów przypominających depresję. Z kolei w przypadku diagnozy depresji, leczenie polega na stosowaniu terapii psychologicznej, leków antydepresyjnych lub połączeniu obu tych metod. W leczeniu zarówno depresji, jak i niedoczynności tarczycy, poza diagnozą i odpowiednim leczeniem, ważne jest też zadbanie o higienę – zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.

Zdj. www.pixabay.com

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.