WOLMED ŁÓDZKIE

Psychoterapia dzieci i młodzieży to obszar, który zyskuje coraz większe znaczenie w dziedzinie zdrowia psychicznego. Na czym polega specyfika psychoterapii stosowanej wśród najmłodszych pacjentów? I, co ważne, w jaki sposób rodzice mogą aktywnie wspierać proces terapeutyczny swojego dziecka? O tym na naszym Blogu.

Dlaczego psychoterapia dzieci i młodzieży jest ważna?

Rozwój emocjonalny oraz psychiczny dzieci i młodzieży jest dynamicznym procesem, a trudności w tym obszarze mogą mieć długotrwałe konsekwencje. Psychoterapia dzieci i młodzieży ma na celu pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z emocjami, kształtowaniu zdrowych relacji oraz rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Ze względu na to, że dzieci komunikują się głównie poprzez zabawę, psychoterapeuci oraz psycholodzy pracujący z najmłodszymi, często wykorzystują różnorodne formy terapii opartej na zabawie, takie jak sztuka, muzyka czy gry, aby nawiązać kontakt i zrozumieć emocje dziecka. Istotne jest posługiwanie się językiem dostosowanym do wieku pacjentów – w ten sposób łatwiej jest zbudować zaufanie i wyjaśnić małym pacjentom trudne tematy.

W przypadku dzieci ważne jest uwzględnienie kontekstu rodzinno-środowiskowego. Terapeuci często pracują zarówno z dzieckiem, jak i jego rodziną, aby zidentyfikować i rozwiązać problemy oraz wzmocnić więzi rodzinne. W psychoterapii dziecka kluczową rolę, jako sojusznicy, pełnią rodzice. Ważne jest, aby byli uważnymi i aktywnymi słuchaczami, wykazywali zrozumienie i oferowali wsparcie swoim dzieciom. Tworząc w domu zdrowe środowisko mogą wspomagać proces terapeutyczny, skupiając się na fizycznym i emocjonalnym aspekcie, poprzez wspieranie rozwoju pozytywnych nawyków i relacji. Kluczowa jest współpraca i komunikacja między rodzicami a terapeutą, ponieważ pozwala zrozumieć postępy, dostosować strategię terapeutyczną i dostarczać dodatkowe wsparcie w sytuacji, gdy tylko takowe jest potrzebne.

Na czym polega psychoterapia dzieci i młodzieży?

Podstawowym celem psychoterapii dzieci i młodzieży jest wspieranie zdrowego rozwoju psychicznego, radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i behawioralnymi, a także pomoc w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi i traumami. Psychoterapia może odbywać się indywidualnie lub w grupach. Terapia indywidualna skupia się na potrzebach konkretnego dziecka, podczas gdy terapia grupowa pozwala na interakcję z rówieśnikami i rozwijanie umiejętności społecznych. Psychoterapeuci dziecięcy często korzystają z różnych technik terapeutycznych dostosowanych do wieku i rozwoju dziecka. Mogą to być gry terapeutyczne, rysunek, zabawy, rozmowy czy techniki relaksacyjne. Psychoterapeuci dziecięcy zajmują się różnymi problemami, takimi jak lęki, depresja, zaburzenia zachowania, ADHD, traumy czy problemy związane z przystosowaniem społecznym. Specjaliści często wspierają też dzieci i młodzież w radzeniu sobie z problemami z nauką czy trudnościami w relacjach z rówieśnikami. Ponadto, psychoterapia dziecięca często obejmuje prace nad rozwijaniem umiejętności społecznych, co może pomóc dziecku w lepszym radzeniu sobie z innymi, budowaniu zdrowych relacji i rozwijaniu empatii.

Wolmed Sp. z o.o. specjalizuje się w świadczeniu pomocy w ramach Poradni Psychologiczno-Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin w Bełchatowie, Łasku, Zduńskiej Woli, Pajęcznie, Radomsku, Wieluniu i Wieruszowie.

Poradnie oferuje opiekę zespołu specjalistów: psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych skierowaną do dzieci i młodzieży od 0 do 21 r.ż. (w przypadku kontynuowania nauki szkolnej) oraz ich rodzin – bez skierowania, bezpłatnie, w ramach NFZ.

Oferta Poradni skierowana jest do dzieci i młodzieży, które:

 • mają problemy emocjonalne i zachowania
 • mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami
 • doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych, szkolnych
 • doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych
 • cierpią z powodu zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych, samouszkodzeń
 • są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej
 • przejawiają symptomy uzależnienia od ekranów bądź inne
 • w każdym przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi

W poradniach świadczone są następujące usługi:

 • porada psychologiczna diagnostyczna
 • porada psychologiczna
 • sesja psychoterapii indywidualnej
 • sesja psychoterapii rodzinnej
 • sesja psychoterapii grupowej
 • sesja wsparcia psychospołecznego
 • wizyta, porada domowa lub środowiskowa

Numery telefonów do poszczególnych Poradni, celem rejestracji wizyty lub uzyskania szczegółowych informacji, znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://wolmed.pl/poradnie-psychologiczno-terapeutyczne/

Zdj. www.pixabay.com/Tho-Ge

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.