WOLMED ŁÓDZKIE

W większości przypadków człowiek sam radzi sobie ze stresem, ale czasami on jest tak długotrwały lub silny, a predyspozycje biologiczne osoby tak oczywiste, że stres przeradza się w zespół stresu pourazowego (PTSD). Może to zdarzyć się z każdym, ponieważ wszyscy w taki, czy inny sposób, funkcjonujemy w życiu.

KTO JEST NARAŻONY NA PTSD?

Z badań wynika, że na zespół stresu pourazowego kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że one są bardziej narażone na przemoc domową i dyskryminację w społeczeństwie. PTSD występuje również w wojsku, wśród kierowców, strażaków i w innych zawodach, w których człowiek jest narażony na działanie silnych czynników traumatycznych. Obecna sytuacja, czyli wojna na Ukrainie, budzi niepokój, silny stres, obawy o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Dziś, na zespół stresu pourazowego, narażeni są przede wszystkim Ukraińcy, uciekający przed wojną kobiety i dzieci oraz ci, którzy zostali w kraju. Bycie świadkiem bombardowania jest traumatycznym przeżyciem. Przybywające do Polski dzieci są zalęknione, cierpią na bezsenność, moczą się w nocy. Obecnie potrzebują przede wszystkim spokoju i bliskości najbliższych. Z kolei pomagający Ukraińcom Polacy, przybywający na granicę wolontariusze, którzy są pierwszym kontaktem z osobami uciekającymi przed wojną, przewożący ich w głąb kraju kierowcy, obserwujący ludzkie cierpienie, także narażeni są na silne przeżycia emocjonalne i stres. Nie jest jednak powiedziane, że u tych osób przerodzą się w PTSD.

JAKIE SĄ OBJAWY PTSD?


Objawy PTSD obejmują:
– traumatyczne przeżycia (flashbacki) – nagłe wspomnienia z przeszłości, które są tak żywe, że całkowicie przytłaczają osobę i wywołują przerażenie
– unikanie rzeczy, które mogą wywołać flashback (np. odmowa wyjścia z domu z obawy przed usłyszeniem dźwięku samochodu)
– dysocjacja i amnezja (np. osoba nie pamięta traumatycznego wydarzenia – zgwałcenia lub wypadku samochodowego)
– koszmary
– niepokój
– agresywność
– zachowania samobójcze
Reakcje na traumę mogą być bardzo różne i nie zawsze występują bezpośrednio po wydarzeniu traumatycznym. Często następuje to w ciągu 3 miesięcy, ale niekiedy objawy mogą się ujawniać przez kilka lat. Czasem mogą pojawiać się i znikać.

LECZENIE ZESPOŁU STRESU POURAZOWEGO


PTSD można skutecznie leczyć, nawet jeśli objawy występują przez długi czas. Największą liczbę dowodów potwierdza obecnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i metoda desensytyzacji i przetwarzania ruchów gałek ocznych (EMDR), ale można też stosować alternatywne metody psychoterapii – np. terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu (TSR). W połączeniu z psychoterapią często stosuje się leki, takie jak antydepresanty i neuroleptyki. Ważną rolę odgrywa także wsparcie rodziny i przyjaciół oraz uczestnictwo w grupach samopomocy.

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.