WOLMED ŁÓDZKIE

Depresję uznaje się obecnie za jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych. Choroba może dotknąć każdego, odbierając radość życia, motywację do działania, a nierzadko także zdrowie fizyczne.

Leczenie i terapia są kluczowe w walce z depresją. Istnieją jednak metody samopomocy, które mogą wesprzeć chorego w radzeniu sobie z objawami depresji na co dzień. Jakie to metody?

Zrozumienie depresji

Niezależnie od tego, czy schorzenie dotyka nas bezpośrednio czy bliską nam osobę, kluczowe powinno być dla nas poznanie przyczyn, objawów i mechanizmów depresji. Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To przewlekła choroba, która wpływa na myśli, uczucia i zachowanie osoby chorej. Osoby z depresją często odczuwają głęboki smutek, brak zainteresowania codziennymi czynnościami i uczucie beznadziejności. Nie wiadomo dokładnie dlaczego tak się dzieje. Wpływają na to czynniki biologiczne, genetyczne, środowiskowe i psychologiczne. Depresję lub epizod depresyjny może wywołać także stresujące zdarzenie – śmierć bliskiej osoby, rozwód czy problemy finansowe.

Depresja manifestuje się pod postacią różnych objawów. To przede wszystkim obniżony nastrój, utrata zainteresowania i radości z życia, uczucie wyczerpania, problemy ze snem, zmiany w apetycie, trudności w koncentracji. Techniki samopomocy, które omawiamy w tym artykule odnoszą się przede wszystkim do radzenia sobie z powyższymi objawami w codziennym życiu.

Dziennik emocji

Dziennik emocji to narzędzie, które może okazać się nieocenione w procesie radzenia sobie z depresją. Polega on na codziennym zapisywaniu swoich uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy zrozumieć siebie i swój stan emocjonalny, a zarazem zidentyfikować sytuacje (tzw. „wyzwalacze”), które powodują obniżenie nastroju. To także bardzo duże wsparcie w terapii. Dziennik emocji pozwala terapeucie lepiej zrozumieć doświadczenia i uczucia pacjenta.

Jak zacząć?

Dziennik emocji jest narzędziem stwarzającym przestrzeń do swobodnego wyrażania swoich myśli i emocji. Nie ma jednego słusznego sposobu, w jaki powinien być prowadzony. Co ważne, z czasem sposób zapisywania emocji, stanów duchowych i myśli będzie się zmieniać.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna od dawna jest uważana za jeden z najbardziej skutecznych naturalnych sposobów radzenia sobie z depresją. Współczesne badania potwierdzają, że regularne ćwiczenia mogą przynieść ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego, pomagając w walce z objawami choroby. Podczas aktywności fizycznej nasze ciało uwalnia endorfiny, nazywane również „hormonami szczęścia”. Te naturalne substancje chemiczne działają na mózg w sposób podobny do leków przeciwdepresyjnych, zmniejszając uczucie smutku i beznadziejności. Ponadto, ćwiczenia mogą pomóc w regulacji poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol, co przyczynia się do poprawy nastroju.

Regularna aktywność fizyczna to także więcej energii w ciągu dnia, lepszy sen i poprawa samooceny. Osiąganie celów związanych z aktywnością fizyczną może zwiększyć poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne stanowią jedno z narzędzi, które może pomóc w radzeniu sobie z objawami depresji, przynosząc ulgę i wewnętrzny spokój. Mają one na celu redukcję napięcia fizycznego i psychicznego. Kiedy organizm wchodzi w stan głębokiego relaksu poziom kortyzolu – hormonu stresu – obniża się, a mózg uwalnia endorfiny, które działają kojąco na nasz umysł.

Zależnie od indywidualnych preferencji i możliwości w ramach relaksu możemy praktykować głębokie oddychanie, medytację, techniki relaksacji mięśniowej, jogę lub tai chi.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.