WOLMED ŁÓDZKIE

Ból głowy może mieć różne przyczyny. Jednym z wielu czynników powodujących długotrwały ból może być stres. Najczęstsze z nich to napięciowy ból głowy oraz migrena. Co jest ich przyczyną? Jak sobie radzić z bólem głowy, który nieustannie wraca mimo brania tabletek przeciwbólowych?

Krótkotrwały stres mobilizuje, długotrwały ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Najpierw powoduje nadmierną aktywację układu nerwowo-mięśniowego, prowadząc do napięcia mięśniowego w okolicach głowy, szyi i ramion. To napięcie może skutkować bólem głowy, szczególnie tzw. „bólem napięciowym”. Bardziej złożonym rodzajem bólu głowy jest migrena, która też może być wywołana przez stres, zwłaszcza u osób, które są na nią podatne. Mechanizm dokładnie nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, ale wiadomo, że stres może wpływać na układ nerwowy, wywołując kaskadę reakcji chemicznych, które prowadzą do bólu głowy.

Co więcej, stres może wpływać na układ krążenia, powodując skurcze naczyń krwionośnych. To może ograniczać przepływ krwi do mózgu, powodując ból. Gdy nasz organizm znajduje się w sytuacji stresowej, reaguje na to wydzielając hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Ich wpływ na układ nerwowy i krążenia może skutkować bólem głowy. A to nie jedyne przyczyny, należą do nich także trudności z zasypianiem lub bezsenność, napięcie psychiczne z powodu stresu. Długotrwały stres przyczynia się też do zmiany nawyków żywieniowych, picia niewystarczającej ilości wody, snu i aktywności fizycznej, co powoduje częstsze występowanie bólu głowy.

Stres jest sporym wyzwaniem dla osoby, która się z nim boryka. Istnieją jednak różne sposoby radzenia sobie z nim. Bardzo pomocne jest zrozumienie i akceptacja swoich emocji – rozpoznanie uczuć związanych ze stresem, ich akceptacja i nie potępianie się za ich odczuwanie. Ważne jest poszukanie wsparcia wśród najbliższych, rodziny lub przyjaciół, ale też u specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Ponadto warto sięgnąć po różnego rodzaju techniki relaksacyjne, jak medytacja, joga, czy po prostu świadome głębokie oddychanie, które sprawdzają się w redukcji poziomu stresu i zwiększeniu poczucia spokoju. Należy też docenić naturalną umiejętność człowieka do uwalniania endorfin, naturalnych substancji chemicznych w organizmie, które działają jako naturalne środki przeciwbólowe i przeciwlękowe. Można po nie sięgnąć poprzez regularną aktywność fizyczną.

Duże znaczenie ma sen i odpoczynek, a także zdrowa i zrównoważona dieta, która może wpłynąć na stan umysłu. Lekarze zajmujący się zdrowiem psychicznym sugerują unikania nadmiernego spożywania kofeiny i alkoholu. Dobrze jest postawić na świeże i owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze oraz zawarty w ciemnej czekoladzie tryptofan (znany jako prekursor serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia). Od stresujących sytuacji może odciągnąć angażowanie się w zajęcia, które sprawiają przyjemność, dobrze więc znaleźć sobie hobby. Wszystkie te czynności niewiele kosztują, a samo uświadomienie sobie, że mogą poprawić jakość życia, pomoże we wprowadzeniu ich do codzienności. Jeśli jednak stres jest bardzo przytłaczający i dana osoba nie potrafi sobie z nim poradzić samodzielnie, należy rozważyć skonsultowanie się z psychologiem lub psychoterapeutą. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny, więc ważne jest, aby znaleźć metody radzenia sobie ze stresem, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i sytuacji. Nie należy też wahać się prosić o wsparcie innych, gdy jest taka potrzeba.

 

Zdjęcia:
www.pixabay.com/RobinHiggins
www.pixabay.com/Ataner007
www.pixabay.com/silviarita

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.