WOLMED ŁÓDZKIE

Uzależnienie od hazardu jest uzależnieniem behawioralnym. Samo w sobie nie oddziałuje negatywnie na stan zdrowia osoby uzależnionej, może jednak nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, w tym także konsekwencje zdrowotne. Utrata kontroli w przypadku gier hazardowych wpływa destruktywnie na wszystkie sfery życia uzależnionego – niszczy związki, karierę zawodową i może doprowadzić do bankructwa.

Według badań, od hazardu uzależnionych jest ponad milion Polaków. Większość zmaga się nie tylko z uzależnieniem, ale również generowanymi przez nie długami. Uzależnienie od gier losowych zaczyna się bardzo niewinnie. Pierwszy wygrany zakład dostarcza pozytywnych emocji i stanowi zachętę do dalszej gry, podczas gdy każda kolejna przegrana sprawia, że gracz chce za wszelką cenę się odegrać.

Jak definiujemy uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu należy do uzależnień behawioralnych i jest definiowane, jako powtarzające się działanie, które nie może być kontrolowane i jest ze szkodą dla osoby uzależnionej, jej wartości, zobowiązań społecznych, zawodowych, ekonomicznych i rodzinnych, oraz związanych z naruszaniem norm społecznych i prawa.

Za czynniki decydujące o podatności danej osoby na uzależnienie od hazardu przyjmuje się: predyspozycje genetyczne, wychowanie społeczne, konstrukcję psychiczną. Nie bez znaczenia są tu także czynniki zewnętrzne, takie jak zlokalizowanie punktu z grami na drodze do szkoły/pracy, częsta ekspozycja dziecka na reklamy gier hazardowych, poziom skomplikowania gry, wysokość stawki, a także wysokość możliwej wygranej.

Jak rozpoznać hazardzistę?

Uzależnienie od hazardu rozpoczyna się niewinnie, od okazjonalnej wizyty w punkcie lotto czy salonie z grami. Z czasem wizyty te są coraz częstsze. Osoby uzależnione zazwyczaj ukrywają częstotliwość gry przed najbliższymi lub też bagatelizują zachowania, które sugerują rozwój uzależnienia. Tymczasem choroba rozwija się w swoim tempie.
Chory spędza coraz więcej czasu i środków finansowych na grę. Z czasem gracz uzależnia się nie tyle od samego grania, co towarzyszącego mu podniecenia, ekscytacji, silnego napięcia, jakie w tym czasie się pojawia.

Każda wygrana zwiększa poczucie mocy i popycha do dalszej gry. Przegrana powoduje zmniejszenie szacunku do siebie i poczucia kontroli. Pojawia się chęć odrobienia straty i poszukiwanie psychicznego komfortu w kolejnych grach. Co więcej, w organizmie dochodzi do wydzielania znacznych ilości serotoniny i adrenaliny, a sam gracz uzależnia się od biochemicznych zmian, które w nim zachodzą. Podczas przerw między grami hazardziści tęsknią za doświadczaniem właśnie tego rodzaju podniecenia i emocji.

Za typowe symptomy uzależnienia od hazardu uważa się:

 • granie w tajemnicy i odczuwanie potrzeby ukrywania tego faktu przed otoczeniem,
 • kłamanie na temat wysokości wygranych lub przegranych,
 • brak umiejętności odejścia od gry (tzw. gra do „ostatniej złotówki”),
 • grę kredyt, za pożyczone pieniądze, za zastaw w nadziei, że się odegra,
 • sprzedaż różnego rodzaju przedmiotów lub dopuszczanie się kradzieży w celu pozyskania środków na dalszą grę.

Co ważne, od hazardu można się uzależnić bez wychodzenia z domu. Obecnie można grać za pośrednictwem Internetu. Wystarczy urządzenie z dostępem sieci i podpięta do konta gracza karta płatnicza lub kredytowa. Uzależnienie od hazardu w sieci jest niezwykle podstępne. Większość osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem i potrzebuje pomocy.

Czy jestem hazardzistą?

Jeśli stawiasz sobie takie pytanie, możesz spróbować zdiagnozować się samodzielnie. Służy temu test przygotowany przez Anonimowych Hazardzistów – Gamblers Anonymous. Test składa się z 20 pytań i pozwala na ocenę naszej relacji z grami losowymi.

TEST

 

Czy kiedykolwiek czas przeznaczony na pracę lub szkołę ostatecznie przeznaczyłeś na hazard, nie zwracając uwagi na skutki tej zamiany?

TAK/NIE

Czy z powodu hazardu kiedykolwiek ucierpiało Twoje życie rodzinne?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek hazard miał wpływ na Twoją reputację, opinię o Tobie?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia z powodu hazardu?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek grałeś po to, by zdobyć pieniądze na spłatę zadłużenia albo rozwiązać innego typu problemy finansowe?

TAK/NIE

Czy hazard spowodował obniżenie Twojej efektywności zawodowej oraz/lub Twoich ambicji, czy miał wpływ na to, jak Ty sam myślisz o swojej karierze zawodowej?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek po przegranej czułeś, że musisz jak najszybciej odegrać się, by odrobić straty?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek po wygranej czułeś przymus, by jak najszybciej zagrać ponownie i wygrać jeszcze więcej?

TAK/NIE

Czy często grasz „do ostatniej złotówki”?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek zapożyczyłeś się, aby mieć za co grać?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować swoją grę?

TAK/NIE

Czy niechętnie przeznaczasz pieniądze, które wcześniej przeznaczyłeś na hazard, na codzienne wydatki?

TAK/NIE

Czy z powodu hazardu przestałeś dbać o dobrobyt własny lub swojej rodziny?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek grałeś dłużej niż wcześniej planowałeś?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od zmartwień, kłopotów, nudy, samotności, smutku lub straty?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie przestępstwa/nielegalnego czynu, aby sfinansować swoje rozgrywki?

TAK/NIE

Czy z powodu hazardu miałeś problemy ze snem?

TAK/NIE

Czy kiedy się pokłócisz, czujesz rozczarowanie lub frustrację, odczuwasz niepohamowaną chęć gry?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, by świętować ważną okazję uprawiając hazard?

TAK/NIE

Czy kiedykolwiek miałeś myśli samobójcze z powodu hazardu?

TAK/NIE

 

Liczba udzielonych pozytywnych odpowiedzi

Interpretacja wyniku

5 lub mniej

Gracz posiada kontrolę nad częstotliwością gry i wie, kiedy przestać obstawiać kolejne zakłady.

od 5 do 7

Gracz zaczyna mieć problem z hazardem. Traci kontrolę nad czasem poświęcanym na grę oraz angażowanymi środkami finansowymi.

7 lub więcej

Gracz jest uzależniony od gier hazardowych. Na tym etapie należy zwrócić się po profesjonalną pomoc.

 

Patologiczny hazard to przypadłość dotykająca ok. 2% wszystkich graczy. Choć ten odsetek jest niewielki, warto uważnie obserwować swoje zachowanie i stosunek do gier na pieniądze.

Jak hazard wpływa na moje życie?

Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa… A jakie ryzyko może nieść za sobą zakup losu na loterii? Okazjonalny zakup losu na loterię, czy obstawianie zakładów w Internecie może dostarczyć rozrywki, kiedy jednak zabawa przekształca się w silną potrzebę, czy wręcz przymus gry, osobę uzależnioną dotykają przykre konsekwencje jej uzależnienia. Zastanawiasz się, jak hazard może wpłynąć na Twoje życie? Jakie problemy powoduje?

Uzależnienie od hazardu wpływa destruktywnie na wszystkie sfery życia osoby uzależnionej.
Choroba może powodować liczne problemy:

 • związane ze zdrowiem psychicznym – bezsenność, depresję, nerwice
 • związane ze zdrowiem fizycznym – bóle głowy, zaniedbywanie odżywiania, higieny osobistej
 • rodzinne i małżeńskie – konflikty, separacja, rozwód, zaniedbywanie dzieci, przemoc
 • finansowe i zawodowe – zadłużanie się, absencja w pracy, bądź wręcz jej utrata
 • prawne – kradzież, oszustwo i związane z tym sprawy karne
 • uzależnienie od substancji – powstające, gdy hazardzista próbuje poradzić sobie z problemami wynikającymi z behawioralnego uzależnienia.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Terapia hazardowa ma charakter poznawczo-behawioralny. Jej celem jest wypracowanie zmiany zachowań, nauka walki z uzależnieniem, rozpoznawanie i pokonywanie problemów, które skłaniają do grania. Terapia ma zmienić sposób myślenia o hazardzie i nastawienie do sposobu grania.

W zależności od potrzeb i możliwości osoba uzależniona może skorzystać z leczenia realizowanego w trybie:

 • stacjonarnym lub ambulatoryjnym,
 • indywidualnym lub grupowym.

Skorzystanie z terapii przez osoby uzależnione nie jest przykładem słabości, ale świadomą, dojrzałą decyzją o potrzebie pomocy w poważnym problemie.

Bezpłatne leczenie hazardu w Klinice Wolmed

Klinika Wolmed od kilku lat realizuje 6-tygodniowe bezpłatne turnusy terapeutyczne dla osób uzależnionych od hazardu. W ramach terapii Pacjenci korzystają z:

 • grupowych warsztatów umiejętności,
 • indywidualnych sesji terapeutycznych,
 • zajęć edukacyjno-informacyjnych,
 • konsultacji prawnych,
 • doradztwa finansowego.

Jednorazowo z terapii może skorzystać 12 osób. Pacjenci przebywają w klinice w trybie stacjonarnym, w pokojach 2-, 3- lub 4-osobowych, mają również zapewnione pełne wyżywienie. Wolmed gwarantuje także stałą i profesjonalną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz psychologiczną.

Praca terapeutyczna prowadzona jest równolegle w trybie indywidualnym i grupowym. Pacjenci uczestniczą w licznych zajęciach edukacyjnych. Sama psychoterapia skupia się natomiast na:

 • omówieniu okoliczności zachowań hazardowych,
 • uświadomieniu pacjentom skali szkód, jakie zostały wyrządzone przez hazard,
 • wzbudzeniu motywacji do podjęcia kroków zmierzających do zapanowania nad zastaną sytuacją materialną oraz stosunkami międzyludzkimi.

Pacjenci są motywowani do podjęcia działań naprawczych. W ramach kolejnych etapów terapii koncentrujemy się na specyfice powstawania mechanizmu grania u każdego pacjenta. Naszym zadaniem jest uzmysłowić pacjentowi te mechanizmy i wykształcić mechanizmy ochronne przed nawrotem hazardu.

Na koniec pacjenci przygotowywani są do funkcjonowania poza kliniką, dokonuje się planowanie działań, zachowań, często są to także wskazówki prawne i finansowe. Na samym końcu pacjent podejmuje decyzje co do dalszej terapii, w tym również może liczyć na pomoc ze strony terapeutów ośrodka.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Co po zakończonym turnusie?

Pobyt w klinice nie zlikwiduje problemu, ani wieloletnich zaniedbań w zakresie zdrowia psychicznego. Dlatego zachęcamy uczestników terapii do korzystania z różnych dostępnych form pomocy. Klinika Wolmed to nie tylko stacjonarny szpital, oferujemy znacznie większy zakres usług.
Nasi Pacjenci mają do dyspozycji:

 • kilka poradni (można się do nich zgłosić się na konsultację w przypadku wystąpienia nawrotu, myśli natrętnych czy lęku),
 • możliwość skorzystania z bezpłatnych telefonicznych konsultacji medycznych,
 • możliwość uczestnictwa w terapii grupowej dla byłych pacjentów kliniki (organizujemy m.in. terapie pogłębione oraz skierowane na zapobieganie nawrotom).

To wszystko przekłada się na kompleksową pomoc terapeutyczną oraz wsparcie osób uzależnionych na każdym etapie wychodzenia z uzależnienia.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.