WOLMED ŁÓDZKIE

Brainspotting – nowa forma psychoterapii od niedawna stosowana jest w Klinice Wolmed. W Polsce zaledwie kilkudziesięciu specjalistów pracuje metodą, która zdobyła ogromną popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Brainspotting został odkryty przez Dawida Granda, lekarza psychiatrę, wybitnego psychoanalityka. W 2003 roku, podczas sesji z pacjentką, odkrył, że dzięki zlokalizowaniu właściwego punktu w polu jej widzenia udało się otworzyć dostęp do podkorowych struktur mózgu – miejsca, w którym zapisana jest trauma. Skutek był taki, że pacjentka zaczęła opowiadać o swoim dzieciństwie, o wydarzeniach, które już podczas terapii zostały „przepracowane”, ale tym razem treści wyszły z jeszcze głębszych stanów jej świadomości. W rezultacie dzięki tej jednej sesji udało się rozwiązać problem, nad którym lekarz pracował z pacjentką przez cały rok.

Dr Grand zaczął badać, co takiego jest we wzroku i co zadziało się w terapii, że dziewczyna poradziła sobie z problemem, w przypadku którego liczne indywidualne sesje nie przyniosły oczekiwanego efektu. Na podstawie doświadczeń wypracował metodę, która jest niezmiernie popularna m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Portugalii,

Hiszpanii oraz USA. W Polsce, z końcem 2020 r. było zaledwie 40 specjalistów.

BRAINSPOTTING – KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Psychoterapię Brainspotting można wykorzystywać w przypadku pacjentów z niemal każdego rodzaju zaburzeniami psychiatrycznymi. Może być stosowana przy depresji, bezsenności, nerwicach, nerwicach natręctw, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach psychosomatycznych, a nawet zaburzeniach osobowości. Jedyne przeciwwskazania dotyczą osób, u których występują zaburzenia psychotyczne.

W tradycyjnej psychoterapii (mówionej) pracuje się przede wszystkim z korą mózgu, z tym, co pamiętamy, co pojawia się nam w świadomości. Natomiast w Brainspotting praca odbywa się na układzie limbicznym, czyli na nieświadomości, bo w tych obszarach zapisują się wszystkie traumy, trudne przeżycia, do których kora nowa nie ma dostępu.

Metoda nie jest przykra dla pacjentów chociaż dotyka najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich doświadczyli w życiu. Po skończeniu sesji są uśmiechnięci, pozytywni, z wrażeniem, jakby zrzucili z siebie ogromny ciężar. Zadziało się w nich coś, czego nawet nie potrafią nazwać, opowiedzieć o tym. Istotne jest, że metoda pomaga pacjentom poradzić sobie z traumami i trudnymi przeżyciami. Po sesji są zadowoleni, spokojniejsi, zbudowani i pozytywnie nastawieni.

* W Klinice Wolmed Brainspotting stosuje Agnieszka Wnęk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień oraz psychoterapeuta w procesie szkolenia i certyfikacji w Polskim Instytucie Ericksonowskim

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.